Nauczycielski marsz milczenia przejdzie 27 kwietnia w byłym obozie Auschwitz
Chełkowska poinformowała, że w wydarzeniu, które przypada w rocznicę śmierci w niemieckim obozie polskiego nauczyciela Mariana Batki, weźmie udział około 250 nauczycieli i uczniów z różnych zakątków Polski.
„Mottem tegorocznego marszu są słowa: +Przeszłość jest kluczem do zrozumienia teraźniejszości+. Będziemy w Oświęcimiu 27 kwietnia. Wyruszymy spod bramy głównej +Arbeit macht frei+ w byłym Auschwitz I. Złożymy kwiaty przy Ścianie Straceń oraz pod tablicami upamiętniającymi: zamordowanych tam wychowawców różnych narodowości, a także Mariana Batkę. Delegacja zejdzie do piwnicy bloku 11, gdzie znajduje się cela głodowej śmierci św. Maksymiliana. Tak samo zginął Batko. Przejedziemy później do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbędzie się apel poległych. Młodzież zwiedzi Miejsce Pamięci” – poinformowała Chełkowska.
Marsz milczenia jest najważniejszym wydarzeniem 39. Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju.
Marian Batko pochodził z Krakowa. Urodził się 25 marca 1901 r. Przed wojną pracował w gimnazjum w Chorzowie. 30 stycznia 1941 r. został aresztowany przez Niemców, gdy szedł na tajną lekcję. Trafił do krakowskiego więzienia przy Montelupich. 5 kwietnia został deportowany do Auschwitz.
Obozowe losy nauczyciela budzą spory historyków. Prof. Andrzej Szefer wspominał, że dobrowolnie oddał życie za 16-letniego współwięźnia Mieczysława Pronobisa. 23 kwietnia 1941 r. esesmani, w odwet za ucieczkę z bloku 2, wyznaczyli dziesięciu więźniów na śmierć głodową. Wśród nich miał być Pronobis. Według Szefera, zgłosił się za niego Batko. Adam Cyra, historyk przez wiele lat związany z Muzeum Auschwitz, wskazał na relację więźnia Erwina Olszówki, ucznia Batki. Według niego podczas wybiórki zastępca blokowego, pochodzący z Chorzowa Edmund Lidke, wypchnął z szeregu stojących więźniów nauczyciela i dołączył do skazanych na śmierć głodową.
Marian Batko zmarł 27 kwietnia 1941 r. w podziemiach bloku nr 11, jako pierwszy z dziesięciu skazanych. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/
