1 lipca poznamy zwycięzcę plebiscytu Drzewo Roku
"Tych 16 drzew jest szczególnie docenianych i lubianych przez społeczności lokalne. Są one także ważnym elementem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i szanować" - powiedział prezes stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego Klubu Gaja Jacek Bożek.
Głosowanie trwa od początku czerwca. Teraz rozpoczyna się decydujący, ostatni jego tydzień - między 24 i 30 czerwca. "Nie będziemy wówczas widzieli, ile głosów mają poszczególni kandydaci. Laureata ogłosimy 1 lipca. Będzie on reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2024 roku" – oznajmił Bożek.
Organizatorzy konkursu podali, że internetowe głosowanie trwa na stronie www.drzeworoku.pl.
W piątek najwięcej głosów posiadał 200-letni buk z Wojsławic w Dolnośląskiem – 2200. Rośnie w centrum zabytkowego parku i jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew w tym miejscu. Tuż za nim uplansowała się para dębów Malwa i Miłosz z Warszawy – 1948 wskazań. Zostały one uratowane przez mieszkańców przed wycinka?. Na trzecim miejscu znalazł się kasztanowiec Jeżyk z Torunia – 1734 głosy. Rośnie w sercu dawnych ogrodów. Obecnie jest to teren jednej ze szkół podstawowych.
W ubiegłym roku w plebiscycie tryumfował 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi. Zwyciężył on także w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2023.
Konkurs Drzewo Roku jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.
Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.(PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ apiech
