Bielska fundacja ekologiczna Arka rozpoczęła akcję „Łapmy wodę”
"Woda to życie. Każdego roku 3,5 mln ludzi umiera z powodu braku wody lub jej zanieczyszczenia. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety(…) Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów europejskich. Są one prawie 2,7 razy mniejsze niż średnia UE. Dlatego już dziś musimy działać i propagować proekologiczne rozwiązania, które pozwolą na poprawę obecnej sytuacji" – powiedział Wojciech Owczarz, prezes fundacji Arka.
Jego zdaniem, niezbędne stało się wzięcie przez wszystkich odpowiedzialności za ochronę i poszanowanie zasobów wodnych. "Susza czy powodzie dotykają każdego. Problem mają zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przemysł. Dlatego konieczne jest współdziałanie różnych środowisk" – powiedział.
Owczarz wyjaśnił, że pod auspicjami akcji „Łapmy wodę”, Arka w 2023 roku poprowadzi zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych, siedzibach organizacji społecznych i w instytucjach. "Naszym celem będzie przekonać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia deszczówki i szanowania zasobów wodnych. Będziemy promowali program małej retencji i zachęcali do tworzenia ogrodów deszczowych" – powiedział.
Prezes Arki przypomniał zarazem o kilku sposobach oszczędzania wody. Proponuje, by wziąć szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. Regularnie sprawdzać krany, toalety i rury pod kątem nieszczelności i natychmiast naprawiać wadliwe instalacje. Warto ponownie wykorzystywać wodę. Nie trzeba myć śmieci przed wyrzuceniem do kosza. Zmywarka i pralka przed uruchomieniem powinny być pełne. Należy gromadzić deszczówkę i podlewać nią ogródek.
Inauguracja akcji, która ma charakter ogólnopolski, odbyła się w poniedziałek przez bielską galerią handlową Sfera w centrum Bielska-Białej. Rozdawano między innymi ekologiczne torby, uszyte z niepotrzebnych już obrusów i zasłon. Umieszczona na nich została niezapominajka błotnista, która jest symbolem wydarzenia. "Dla podopiecznych świetlic środowiskowych przygotowaliśmy warsztaty, które w interesujący sposób pozwolą zapoznać się z problemem i znaleźć na niego realne rozwiązanie" – dodał Owczarz.
Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Arka dla Ziemi”, w którym uczestniczy 600 tys. osób.
Fundacja Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na otaczające środowisko. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/