reklama
kategoria: Kraj
14 listopad 2024

Środki klientów powierzone Cinkciarz. pl nie są objęte gwarancjami BFG

zdjęcie: Środki klientów powierzone Cinkciarz. pl nie są objęte gwarancjami BFG / fot. PAP
fot. PAP
Cinkciarz. pl nie jest bankiem krajowym, a środki klientów powierzone firmie nie są objęte gwarancjami BFG - poinformował w czwartek Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
REKLAMA

We wtorek kantor wskazał, że złoży wniosek o licencję bankową na terenie UE, a środki jego klientów będą objęte ochroną BFG.

"Bankowy Fundusz Gwarancyjny podkreśla, że środki klientów powierzone Cinkciarz.pl (niebędącemu obecnie bankiem krajowym) nie są objęte gwarancjami BFG" - poinformował BFG w komunikacie opublikowanym w czwartek.

BFG odniósł się w ten sposób do komunikatu, który firma Cinkciarz. pl opublikowała we wtorek. Internetowy kantor wskazał w nim, że przekształci się w spółkę akcyjną i złoży wniosek o licencję bankową na terenie UE, co - jak wskazał - umożliwi mu wprowadzenie pełnej gamy usług bankowych. Firma zapewniła też, że po uzyskaniu licencji bankowej, wszystkie środki jej klientów będą objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, "co zagwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa".

Bankowy Fundusz Gwarancyjny - jak sam wyjaśnił - gwarantuje środki pieniężne (depozyty) deponentów zgromadzone w bankach krajowych, tzn. mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz w oddziałach banków zagranicznych, tj. w oddziałach banków z siedzibą na terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej. "Cinkciarz.pl nie posiada statusu żadnego z ww. podmiotów" - przekazano.

Fundusz zwrócił uwagę na niespójność we wtorkowym komunikacie Cinkciarz. pl. Jak napisał, z jednej strony firma wskazuje na objęcie środków gwarancjami BFG, co "implikuje działalność w oparciu o zezwolenie KNF", a z drugiej na przygotowania do uzyskania licencji bankowej na terenie Unii Europejskiej. Tymczasem - jak zauważył BFG - depozyty zgromadzone w bankach mających siedzibę w innych niż Polska krajach UE są gwarantowane przez systemy gwarantowania depozytów macierzyste dla tych krajów.

Fundusz przypomniał też w komunikacie, że poziom gwarancji depozytów w całej UE wynosi 100 tys. euro, a w przypadku Polski jest to równowartość tej kwoty w złotych.

Do wtorkowego komunikatu firmy w środę odniosła się Komisja Nadzoru Finansowego, która poinformowała, że "Cinkciarz. pl ani powiązane z nim podmioty" nie występowały do KNF o zezwolenie na utworzenie banku krajowego, tak więc KNF nie prowadzi postępowań, w wyniku których takie zezwolenie mogłoby zostać wydane. "Sugerowanie przez Cinkciarz.pl +uzyskania licencji bankowej w możliwie najkrótszym czasie+ w sytuacji, kiedy proces ten nie został nawet rozpoczęty, może wprowadzać odbiorców (...) w błąd" - wskazała KNF w wydanym w środę komunikacie.

Jak zaznaczono w komunikacie KNF, powodzenie tego procesu uzależnione jest od oceny przez Komisję szeregu przesłanek ustawowych związanych zarówno z założycielem, jak i tworzonym przez niego bankiem. Komisja dokonuje m.in. wszechstronnej oceny założyciela, w tym w odniesieniu do jego sytuacji finansowej i planów biznesowych oraz "odpowiedniości w zakresie reputacji i zdolności do zapewnienia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością bankową na rynku".

KNF zwróciła przy tym uwagę na wymogi dotyczące formy prawnej założyciela oraz minimalnego kapitału tworzonego banku, który nie może być niższy niż równowartość 5 mln euro. Jak wskazano, oprócz zezwolenia na utworzenie banku krajowego, do rozpoczęcia przez taki bank działalności wymagane jest odrębne zezwolenie KNF na rozpoczęcie działalności operacyjnej.

Cinkciarz. pl odparł w środę, że wtorkowa zapowiedź złożenia wniosku o licencję bankową na terenie UE wskazywała na przygotowania do pozyskania licencji w ramach UE, bez odniesienia do Polski. Zaznaczył też, że "kraje z całego świata mają bankowe fundusze gwarancyjne" oraz że firma jest obecnie w trakcie przygotowywania odpowiednich wniosków.

"Z nieukrywanym zdumieniem przyjęliśmy komentarze KNF dotyczące naszych planów uzyskania licencji bankowej. Interpretacja naszych komunikatów przez Komisję stanowi ewidentny dowód na trudności w czytaniu dokumentów ze zrozumieniem. Jest to kolejny argument przemawiający za koniecznością restrukturyzacji Komisji Nadzoru Finansowego w celu zapewnienia spójnego, transparentnego i uczciwego działania" - przekazała firma Cinkciarz. pl.

W październiku Cinkciarz.pl i jego spółki zależne (Conotoxia sp. z o.o. i Conotoxia Ltd.) zapowiedziały pozwy przeciwko bankom: BPS, BOŚ, Credit Agricole, ING, Millenium, Getin Bank, mBank, Citibank i SGB. Kantor przekonuje, że banki te odmówiły mu dostępu do ich platform walutowych, przez co uniemożliwiły zawieranie transakcji wymiany walut z nimi i zarzuca im "zmowę bankową".

Na przełomie września i października KNF informowała, że prowadzi czynności po skargach klientów dotyczących realizacji usług wymiany walut przez kantor Cinkciarz.pl. UOKiK przekazał również, że otrzymał 13 skarg klientów dotyczących firmy. Użytkowników dotykać miały opóźnienia w realizacji wymiany walut i przekazów pieniężnych. Mieli być informowani o usterce, która powinna zostać naprawiona do końca października.

Na początku października KNF cofnęła zezwolenie na świadczenie usług płatniczych spółce Conotoxia działającej przez agentów Cinkciarz.pl i Cinkciarz.pl Marketing. Tłumaczono wówczas, że następstwem decyzji będzie m.in. wykreślenie spółki i jej agentów z rejestru dostawców usług płatniczych. Cinkciarz.pl informował, że podejmuje kroki prawne w celu jak najszybszego uchylenia decyzji Komisji.

Cinkciarz.pl na swojej stronie internetowej informuje, że jest firmą zarejestrowaną w Polsce i dostarcza usługę internetowej wymiany walut w trzech modelach transakcyjnych. Jest członkiem SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). (PAP)

bpk/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bielsko-Biała
3°C
wschód słońca: 06:53
zachód słońca: 16:03
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bielsku

kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 16:00
miejsce
Bielska Scena Reja, Bielsko-Biała,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 18:00
miejsce
Cavatina Hall, Bielsko-Biała, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 19:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany