reklama
kategoria: Na Sygnale
16 wrzesień 2024

Strażacy wciąż działają w Czechowicach-Dziedzicach i Dankowicach

zdjęcie: Strażacy wciąż działają w Czechowicach-Dziedzicach i Dankowicach / v31026787
v31026787
Strażacy nadal prowadzą działania w zalanych przez wody powodziowe Czechowicach-Dziedzicach i Dankowicach – powiedział w poniedziałek komendant bielskiej PSP bryg. Roman Marekwica. Starosta bielski Andrzej Płonka podał, że w powiecie woda wdarła się do setek domów.
REKLAMA

Największe problemy sprawiły lokalne rzeki: Iłownica, Jasienica i Wapienica, ale także Wisła.

„Aktualnie prowadzimy działania w Czechowicach-Dziedzicach i Dankowicach. (…) W tej chwili pompujemy wodę z rozlewisk do koryt rzek. Nadzorujemy też budynki, które są odcięte, pod kątem udzielenia pomocy mieszkańcom” – powiedział szef bielskich strażaków bryg. Roman Marekwica.

Starosta bielski Andrzej Płonka, podsumowując sytuację, wskazał, że w powiecie zalane zostały setki domów, nie tylko piwnice, ale i części mieszkalne. „Trwa wypompowywanie. Wody jest więcej niż było jej w 2010 roku. Na ten stan się przygotowywaliśmy. Zbiorniki retencyjne były prawie puste. Niestety, drobne potoczki i stawy zapełniły rzekę Iłownicę, która wystąpiła w Czechowicach-Dziedzicach. Kaniówek Dankowski to nasz temat dyżurny. Wojewoda śląski zapowiedział przegląd wałów, a tam coś się dzieje; po raz kolejny przerwany jest wał” – mówił samorządowiec.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut powiedział, że w mieście zalanych zostało około 350 posesji. „Są miejsca, w których woda jeszcze zalega. To jest nasz problem – rejon rzeki Iłownicy i ulicy Wierzbowej. To teren bezodpływowy. (…) Potrzebne są pompy o wysokiej wydajności, by ludzie jak najszybciej wrócili do normalności. Ewakuowanych zostało około 45 osób; w części była to samoewakuacja” – poinformował.

Samorządowiec akcentował potrzebę ochrony wałów przeciwpowodziowych i budowy zbiorników retencyjnych. „Powódź w 2010 roku wystąpiła po kilkunastu dniach opadów, teraz to stało się w ciągu niespełna jednego dnia. Musimy wyciągać z tego wnioski. (…) Zarządzanie kryzysowe jest zadaniem gmin, ale jak nasza skuteczność ma być większa (…), jeśli są ograniczenia, na które nie mamy wpływu: choćby na infrastrukturę wałów? (…) Warto, abyśmy zabrali się za ochronę i modernizację wałów, ale też za budowę zbiorników retencyjnych” – mówił Błachut.

Jak dodał, w zakresie możliwości Czechowic-Dziedzic była budowa zbiorników retencyjnych o powierzchni 50 tys. m sześć. „Tyle wody zatrzymaliśmy. (…) Taka powinna być idea: budować na rzekach w miejscowościach górskich zbiorniki” – powiedział.

Wkazywał na to również zastępca wójta Jasienicy Krzysztof Wieczerzak. „Od 50 lat, po kolejnych powodziach, mówi się o zbiorniku retencyjnym w Międzyrzeczu Górnym. Potem wszystko cichnie i nic się nie dzieje. Gdyby on powstał, to myślę, że Czechowice-Dziedzice byłyby uratowane. (…) Po powodzi w 2010 roku ponad 1 mln zł zostało wydane na koncepcję i studium wykonalności. Byłby to zbiornik na potoku Jasienickim o powierzchni 100 ha. Niestety, w tej sprawie jest cisza. Problemem jest brak pieniędzy” – wskazał.

Burmistrz Wilamowic Tadeusz Cebrat wskazał, że w jego gminie najgorsza sytuacja wystąpiła w rejonie Dankowic. „W tym momencie pompujemy jeszcze wodę z pewnego rodzaju niecki. W niedzielę przed południem sytuacja była krytyczna. Groziło odcięcie kilkudziesięciu domów” – powiedział. Dziękował żołnierzom WOT, dzięki którym udało się ujarzmić żywioł. W gminie podtopionych zostało około 200-250 budynków.

Zastępca wójta Jasienicy Krzysztof Wieczerzak przypomniał, że przepływa tam pięć górskich potoków i tym razem wszystkie wylały. „Zalało kilkaset nieruchomości. Wciąż nieprzejezdne są drogi z Międzyrzecza do Jasienicy, gdzie powstało osuwisko, a także między Rudzicą i Iłownicą” – wyliczył.

Strażacy w poniedziałek oznajmili, że poprawia się sytuacja w powiecie cieszyńskim. Dotychczas interweniowali w związku z powodzią ponad 1,5 tys. razy, najwięcej w Ustroniu – 314, oraz Zebrzydowicach – 254. Trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków i posesji oraz usuwanie skutków powodzi.

Powódź dała się we znaki w sąsiadującym z południem województwa śląskiego powiatem oświęcimskim w zachodniej Małopolsce. W rejonie Oświęcimia strażacy podjęli prawie 320 interwencji. Głównie wypompowywali wodę i oczyszczali zamulone przepusty. Od poniedziałku wspiera ich 50 żołnierzy WOT.

W Brzeszczach pod wodą znalazło się około 30 procent cmentarza. Podtopionych jest kilkadziesiąt grobów. „Trwa wypompowywanie wody przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Na miejscu był powiatowy inspektor sanitarny. Nie ma zagrożenia dla ujęć wody, dziś będzie kolejna wizja PSSE i przedstawicieli samorządu. Sanepid jest w gotowości, jeżeli byłaby potrzeba wykorzystania chloraminy. O sytuacji jest też poinformowana Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska” – podał urząd wojewódzki.

Na jednym z brzeszczańskich osiedli powstało niewielkie zapadlisko w drodze. Do czasu usunięcia zabezpieczają je policjanci.

W poniedziałek w południowej części województwa śląskiego i w zachodniej Małopolsce stan alarmowy przekroczony był jedynie na Wiśle w Jawiszowicach. Powyżej poziomów ostrzegawczych były: Olza w Cieszynie, Wisła w Ustroniu i na wodowskazie Pustynia koło Oświęcimia, Brennica w Górkach Wielkich, a także Soła w Oświęcimiu. (PAP)

szf/ aba/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bielsko-Biała
4.2°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bielsku

kiedy
2024-11-30 20:00
miejsce
Rudeboy Club, Bielsko-Biała, 1...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 15:30
miejsce
Cavatina Hall, Bielsko-Biała, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:30
miejsce
Cavatina Hall, Bielsko-Biała, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 19:00
miejsce
Bielska Scena Reja, Bielsko-Biała,...
wstęp biletowany