reklama
kategoria: Pogoda
12 wrzesień 2024

Ostrzeżenia przed opadami i wezbraniami rzek w całym regionie

zdjęcie: Ostrzeżenia przed opadami i wezbraniami rzek w całym regionie / v46730155
v46730155
Ostrzeżenia przed opadami i wezbraniami rzek trzeciego, najwyższego stopnia, dla całego woj. śląskiego wydały służby meteorologiczne i hydrologiczne. Obowiązują one do poniedziałku. Samorządy i administracja rządowa przygotowują się na skutki tych zjawisk.
REKLAMA

W czwartek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do odbiorców przebywających m.in. na terenie woj. śląskiego alert o treści: "Uwaga! W nocy i jutro (12/13.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb".

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie IMGW – PIB wydało ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu, które obowiązuje w woj. śląskim od godz. 20 w czwartek do godz. 7. w poniedziałek. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Prognozowana suma opadów od czwartkowego wieczoru do godz. 7 w piątek wyniesie od 10 mm do 20 mm, od piątku rano do sobotniego poranka - od 70 mm do 90 mm, od soboty rano do niedzieli rano - od 90 mm do 120 mm, lokalnie do 140 mm, a od niedzielnego poranka do godz. 7. w poniedziałek - od 20 mm do 40 mm.

Z tego względu Wydziały Prognoz i Opracowań Hydrologicznych we Wrocławiu i Poznaniu Biura Prognoz Hydrologicznych IMGW – PIB we Wrocławiu oraz Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydały ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące możliwych gwałtownych wezbrań rzek w regionie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i - częściej - alarmowych.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia (ze spodziewanymi przekroczeniami stanów alarmowych) obejmują obszar dopływów Odry, obszary Małej Wisły, Przemszy i Soły, a także obszary Warty i Liswarty, a ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia (z przekroczeniem stanów ostrzegawczych) - obszar Pilicy. Największa intensywność zjawisk hydrologicznych spodziewana jest od piątku do niedzieli.

Przygotowują się m.in. samorządy woj. śląskiego, np. w czwartek posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego zwołał starosta pszczyński Grzegorz Wanot. Jak zrelacjonował Wanot, służby są w gotowości do działań na wypadek zagrożeń.

"Strażacy, policja i administrujący zbiornikami wodnymi monitorują sytuację, dokonano przeglądu sprzętu i urządzeń. W dyspozycji jest sprzęt z naszego magazynu powodziowego. Omówiliśmy także newralgiczne miejsca do zabezpieczenia, w których - przy intensywnych opadach - woda bardzo szybko się gromadzi" - powiedział starosta pszczyński.

Wanot zaapelował do właścicieli, zarządców i użytkowników nieruchomości o sprawdzenie odpływów rynien oraz wyczyszczenie kratek i studzienek kanalizacyjnych w obrębie posesji, a do mieszkańców - o stosowanie się do ostrzeżeń wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Powiat pszczyński opublikował też w swoim serwisie zasady postępowania na wypadek podtopień i powodzi.

Podobnie w Gliwicach władze miasta rozmawiały ze służbami miejskimi o stanie przygotowań do ew. interwencji i planie działań na najbliższe godziny i dni. Sprawdzono drożność kanalizacji deszczowej w newralgicznych miejscach. Mieszkańcom przypomniano, że w sytuacji zagrożenia lub zalania należy w pierwszej kolejności dzwonić pod numer alarmowy 112, a dyspozytorzy skierują w odpowiednie miejsce.

W czwartek wojewoda śląski Marek Wójcik wziął udział w zdalnej naradzie dotyczącej prognozowanych intensywnych opadów deszczu zorganizowanej przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i wiceministra SWiA Wiesława Leśniakiewicza z przedstawicielami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB oraz innymi wojewodami.

W piątek o godz. 13. zaplanowano briefing wojewody Wójcika w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim na temat działań służb związanych ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu.

W regionie już w poprzednich dniach organizatorzy decydowali o przesunięciu imprez, które miały odbyć się w ten weekend, np. w Pszczynie finisaż projektu "Pranie pachnące sztuką" - na 18 września, a gminno-powiatowe dożynki w Łące - na 28 września. Z kolei obchody 170-lecia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu odbędą się 5-6 października.(PAP)

mtb/ jann/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bielsko-Biała
3.2°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bielsku

kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 20:00
miejsce
Rudeboy Club, Bielsko-Biała, 1...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 15:30
miejsce
Cavatina Hall, Bielsko-Biała, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 19:00
miejsce
Bielska Scena Reja, Bielsko-Biała,...
wstęp biletowany