reklama
kategoria: Praca
9 maj 2025

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac

zdjęcie: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac / fot. PAP
fot. PAP
Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się m.in. do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.
REKLAMA

Za nowelizacją Kodeksu pracy głosowało 228 posłów, przeciw było 14, wstrzymało się 181.

Wcześniej Sejm nie poparł wniosku Konfederacji o odrzucenie projektu w całości.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy złożyli w Sejmie posłowie Koalicji Obywatelskiej. Regulacja nakłada na pracodawców obowiązek przedstawiania w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia.

Nowela Kodeksu pracy przewiduje, że pracodawca, który publikuje informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, musi uwzględnić kwotę proponowanego poziomu wynagrodzenia wskazując jego minimalną i maksymalną wysokość. Informacja może zawierać wzmiankę, że kwota ta podlega negocjacji.

Ponadto - według noweli - pracodawca nie może zakazać lub uniemożliwiać pracownikowi ujawniania informacji o jego wynagrodzeniu.

Pracownicy będą też mieli prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia w podziale na płeć, która odnosi się do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę lub o takiej samej wartości.

Nowela zakłada też, że zawarcie umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu albo niezawarcie takiej informacji jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

W trakcie prac nad projektem ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę, że luka płacowa w Polsce wynosi - w zależności od badań i lat - od kilku do kilkunastu procent na niekorzyść kobiet. "Według Eurostatu, w 2023 r. w całej Unii Europejskiej średnia wynosiła 12,7 proc." - wskazała ministra.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że w resorcie trwają prace nad rządowym projektem ustawy w tym zakresie. Ma on na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy o równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn, którą kraje UE powinny wdrożyć do 2026 r.(PAP)

kkr/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bielsko-Biała
11.9°C
wschód słońca: 05:03
zachód słońca: 20:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bielsku

kiedy
2025-05-11 17:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-12 19:00
miejsce
Restauracja Miasto, Bielsko-Biała,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-16 19:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-17 09:00
miejsce
Cavatina Hall, Bielsko-Biała, ul....
wstęp biletowany