reklama
kategoria: Religia
1 grudzień 2024

Luteranie rozpoczęli adwent, to czas oczekiwania i nadziei

zdjęcie: Luteranie rozpoczęli adwent, to czas oczekiwania i nadziei / v35594301
v35594301
Luteranie rozpoczęli w niedzielę adwent - czas oczekiwania i nadziei. Podobnie jak w Kościołach chrześcijańskich tradycji zachodniej, trwa cztery niedziele i rozpoczyna nowy rok kościelny – powiedziała PAP rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
REKLAMA

„Termin +adwent+ pochodzi od łacińskiego słowa +adventus+, co oznacza +przyjście+. W tradycji ewangelickiej ten okres wiąże się z oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa, przygotowaniem się do kolejnej pamiątki jego urodzin, ale także zachęca do zmiany, prostowania i naprawiania wielu spraw w życiu. (…) To czas oczekiwania i nadziei” – powiedziała Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Rzecznik wskazała, że w czasie adwentu odprawiane są w luterańskich parafiach tygodniowe nabożeństwa. Barwą liturgiczną jest fiolet. „Podczas liturgii wstępnej po Kyrie następuje zmiana: zamiast +Chwała na wysokościach Bogu+, ksiądz intonuje hymn Benedictus: +Błogosławiony niech będzie Pan, iż nawiedził i odkupił lud swój+, natomiast zbór odpowiada: +Prostujmy swoje drogi, adwentu nadszedł czas, Bóg daje pokój błogi, Bóg Chrystus wzywa nas i mówi: Idę już. Przyjdź, Panie, przyjdź wołamy. Otwarte już serc bramy, w nich dary swoje złóż+” – podała.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie w luterańskich domach pojawiają się wieńce adwentowe z czterema świecami, które zapalane są w kolejne niedziele. „Ich blask nawiązuje do proroctwa Izajasza, który zapowiadał nadejście Mesjasza – światłości świata. Przy wieńcach gromadzą się rodziny, by czytać Słowo Boże i modlić się. Są one również obecne w części ołtarzowej kościołów i kaplic” – podała Godfrejów-Tarnogórska.

Twórcą wieńca adwentowego był ewangelicki duchownym ks. Johann Wichern. W grudniu 1839 roku w sali modlitw ośrodka dla sierot z ubogich dzielnic Hamburga zapalił pierwszą świecę.

Godfrejów-Tarnogórska zaznaczyła, że nierozerwalnie związana z tradycją adwentową ewangelików jest muzyka. „Przykładem jest pieśń-hymn +Córko Syjońska+, wybrzmiewający w domach i podczas nabożeństw adwentowych. Ten dynamiczny i radosny utwór powstały w Niemczech na początku XIX wieku do muzyki Georga Friedricha Haendla z oratorium +Juda Machabeusz+. Jest to najbardziej znany adwentowy utwór muzyczny, a jego popularność jest porównywalna do kolędy +Cicha Noc+” – powiedziała.

W niektórych luterańskich domach popularny jest kalendarz adwentowy, służący do odliczania dni do wigilii Bożego Narodzenia. „Każdego dnia odkrywa się kolejny kartonik lub kopertę, gdzie ukryty jest werset biblijny, zadanie na dany dzień oraz niespodzianka” – wyjaśniła.

W parafiach odbywają się tradycyjne adwentówki i gwiazdki, czyli spotkania dla młodych i seniorów, a także rekolekcje dla rodzin. Rozprowadzane są świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w ramach ekumenicznej akcji, którą prowadzą Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, Caritas Kościoła rzymskokatolickiego i Eleos Kościoła prawosławnego.

Generalny Wizytator Nauczania Kościelnego Ewa Below oraz wydawnictwo Augustana zorganizowały tradycyjnie akcję „Kartki dla seniorów”. Ręcznie wykonane karty z życzeniami trafią do seniorów mieszkających w ewangelickich domach opieki.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy około 60 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. (PAP)

szf/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bielsko-Biała
-1.1°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bielsku

kiedy
2024-12-16 19:00
miejsce
Restauracja Miasto, Bielsko-Biała,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 19:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 18:00
miejsce
Cavatina Hall, Bielsko-Biała, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 14:00
miejsce
Bielska Scena Reja, Bielsko-Biała,...
wstęp biletowany