23 październik 2022

RDOŚ apeluje o niewchodzenie zimą do jaskiń, by nie wybudzić nietoperzy

zdjęcie: RDOŚ apeluje o niewchodzenie zimą do jaskiń, by nie wybudzić nietoperzy / fot. PAP
fot. PAP
Apelujemy do turystów, by od 1 listopada do 15 kwietnia nie wchodzili do jaskiń. Można w ten sposób wybudzić nietoperze, które spędzają tam zimę. Dla nich to śmiertelne zagrożenie – poinformowała rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Natalia Zapała.
REKLAMA

Jak przypomniała, w okresie zimowym, z uwagi na brak pożywienia, część zwierząt zapada w tzw. hibernację. „Wyjątkową grupą są nietoperze, które gromadzą zasoby w postaci tłuszczu i w naszej strefie klimatycznej prawie pół roku +przesypiają+. W zależności od gatunku trwa to od października do końca marca. Nie jest to dla nich okres łatwy” – wskazała.

Jak zaznaczyła Zapała, podczas okresu godowego u nietoperzy dochodzi do zaplemnienia samic. „Dopiero wiosną rozpoczyna się proces zapłodnienia i rozwoju zarodków. Ten niesamowity mechanizm +opóźniający+ rozmnażanie wykształcił się w drodze ewolucji i jest on u nietoperzy nierozerwalnie związany z hibernacją. Dlatego więc każde jej zakłócanie jest ingerencją w przyszłe pokolenia tych pożytecznych ssaków” – podkreśliła.

Zimowy sen możliwy jest dzięki pasywnemu obniżeniu temperatury ciała. Skutkuje to znacznym spowolnieniem funkcji życiowych. Nietoperze wybudzają się w trakcie snu w sposób naturalny co pewien czas. Związane to jest z procesami fizjologicznymi i odbywa się kosztem zgromadzonej na okres zimowy i niezbędnej do przetrwania energii.

„Natura rozplanowała te pobudki w bardzo precyzyjny sposób i każde nadmiarowe wybudzenie znacznie obniża szanse przeżycia do następnego sezonu. Te osobniki często nie giną bezpośrednio w zimowiskach, ale nie docierają do kolonii rozrodczych lub giną na początku sezonu” – zaznaczyła Zapała.

Zewnętrznym impulsem do przebudzenia są najczęściej wahania temperatury. Wraz z zyskującą na popularności turystyką jaskiniową, wzrasta nasz wpływ na tak delikatne środowisko, jakim są podziemia.

„Pamiętajmy, że niezauważalna dla nas zmiana bardzo mocno wpływa na zimujące ssaki, i nie są to tylko nietoperze, ponieważ w jaskiniach mamy do czynienia z szeregiem innych gatunków zwierząt. Nietoperze wybudzające się ze snu wydają dźwięki, co może powodować efekt kaskadowy, który wybudza z hibernacji inne osobniki. Dlatego apelujemy do środowisk związanych z turystyką jaskiniową oraz osób indywidualnych, by nie wchodziły do jaskiń w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia” – zaapelował zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalny Konserwator Przyrody Przemysław Skrzypiec.

Zapała dodała, że w przypadku jaskiń znajdujących się w rezerwatach przyrody w województwie śląskim obowiązuje całoroczny zakaz wchodzenia do tych obiektów. „Wyjątek stanowi Jaskinia Głęboka w rezerwacie przyrody Góra Zborów, która jest udostępniona na zasadach szczególnych. Wejście do jaskiń w okresie hibernacji nietoperzy wiąże się z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody i może być objęte sankcjami karnymi w postaci aresztu lub grzywny” – podkreśliła.

Na świecie żyje ponad 1,3 tys. gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 27. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bielsko-Biała
3.6°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:44
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bielsku

kiedy
2022-12-05 18:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury - Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-09 16:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury - Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-09 19:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury - Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 14:00
miejsce
Dom Kultury w Hałcnowie,...
wstęp biletowany