30 marzec 2024

Warunki na szlakach dobre; jedynie na Babiej Górze i Pilsku trudne

zdjęcie: Warunki na szlakach dobre; jedynie na Babiej Górze i Pilsku trudne / pixabay/4635428
Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są dobre. W niższych partiach gór na dobre zadomowiła się wiosna. W sobotę rano było ciepło. Goprowcy powiedzieli, że aura jest wręcz idealna, by pójść na spacer. Wysoko na Babiej Górze i Pilsku zima nadal nie odpuszcza.
REKLAMA

"W górach sobotni poranek był słoneczny. Temperatura wynosiła od 6 stopni na Hali Miziowej przez 9 na Markowych Szczawinach i 10 na Klimczoku po 13 na Leskowcu i 15 stopni w Szczyrku. Warunki na szlakach są bardzo dobre z wyjątkiem wyższych partii Babiej Góry i Pilska, gdzie wciąż leży sporo śniegu. Zachmurzenie jest umiarkowane do dużego. Widoczność - dobra" - zakomunikowali goprowcy z centralnej stacji w Szczyrku.

Na Babiej Górze śnieg leży od poziomu 1150 m n.p.m. W partiach szczytowych jest go około 120 cm śniegu. Na kopule występują oblodzenia. Na Hali Miziowej pokrywa wynosi około 50 cm. W pozostałych wyżej położonych rejonach śnieg występuje jedynie w płatach.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono małe. Dotyczy stromych stoków, głównie żlebów, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu.

Do wiosny zamknięty jest żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę, zwany Percią Akademików.

Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą być dobrze przygotowani do wędrówki. Należy się odpowiednio ubrać, uwzględniając, że pogoda może się radykalnie zmienić. Szczególnie ważne jest solidne obuwie. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bielsko-Biała
24.4°C
wschód słońca: 04:50
zachód słońca: 20:30
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bielsku

kiedy
2024-05-23 19:00
miejsce
Bielskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 17:00
miejsce
Pałac Czeczów, Kozy, Ul. Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-26 18:00
miejsce
Cavatina Hall, Bielsko-Biała, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-26 18:00
miejsce
Bielska Scena Reja, Bielsko-Biała,...
wstęp biletowany