Brakuje lekarzy na SOR w bielskim szpitalu; dyrekcja chce go zmienić w izbę przyjęć
"Chcemy stanowczo podkreślić, że po wdrożeniu takiego rozwiązania, pacjenci będą na bieżąco przyjmowani do szpitala" – oznajmiła rzecznik placówki Anna Szafrańska.
Rzecznik w przekazanym PAP oświadczeniu poinformowała, że na SOR standardowo pracuje czterech lekarzy - dwóch tak zwanych zachowawczych i dwóch specjalistów medycyny ratunkowej lub zabiegowej. Od pewnego czasu występują jednak problemy kadrowe. "Część lekarzy zatrudnionych w ramach SOR zmniejszyła liczbę godzin pracy, część odeszła, a jeszcze inni rozpoczęli kolejne specjalizacje, zmieniając kierunek swojej działalności" – podała Szafrańska.
Jak zaznaczyła, w listopadzie - dzięki współpracy z lekarzami pracującymi na oddziałach szpitalnych – zapewniono wymaganą obsadę na SOR. "Mamy duże problemy z zabezpieczeniem pracy SOR w grudniu. W grafiku na ten miesiąc brakuje nam blisko 1 tys. godzin do pokrycia" – poinformowała.
Rzecznik zwróciła zarazem uwagę na przepełnienie i przeciążenie placówki, co wprost wynika z dużego napływu pacjentów przywożonych karetkami oraz zgłaszających się indywidualnie. "W związku z zaistniałą sytuacją staramy się, aby w okresie przejściowym zamienić działalność SOR na izbę przyjęć. (…) Takie rozwiązanie pozwoli być może odciążyć placówkę, a Zespoły Ratownictwa Medycznego będą mogły także alokować pacjentów w innych szpitalach" – podała.
Anna Szafrańska zadeklarowała, że dyrekcja lecznicy stara się zapewnić prawidłową opiekę nad pacjentami. "Jeżeli uda nam się zorganizować pracę SOR, temat będzie bezprzedmiotowy" – dodała.
W oświadczeniu nie podano wprost w jakim okresie miałaby zostać zamieniona działalność SOR na izbę przyjęć. Zdaniem posła PiS Przemysława Drabka, który jest członkiem rady społecznej szpitala, propozycja, o której poinformowała dyrekcja zwołując jej posiedzenie na poniedziałek, zakłada, że nastąpiłoby to od 1 grudnia i trwało do końca stycznia 2025 roku.
W kompetencjach rady społecznej jest między innymi opiniowanie takich wniosków. Zgodę wyraża wojewoda.
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej podlega marszałkowi województwa śląskiego. To największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu Polski. Posiada 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. (PAP)
szf/ mark/